Ne každý plavec chce umět kraul – a někteří se mu vyhýbají stejně pečlivě jako pondělnímu vstávání.
Žralok bílý je schopen vyvinout rychlost až 40 km/h, Phelps zvládne „nanejvýš“ rychlost10 km/h.
Fenomenální plavec Michael Phelps začal plavat v 7 letech. Jeho dlouhá a úspěšná kariéra ho dovedla až k 28 olympijským medailím. Nevím jestli uměl první způsob kraul, ale myslím že určitě jo. A ty se ho můžeš naučit taky a nemusíš přitom myslet na zisk olympijské medaile.
Naučit se kraul snadno a bez frustrace jde, když na to jdeš chytře. Tady je pár tipů, jak se kraul naučit efektivně.
Kraul je královská disciplína a dostat se do “ jiné plavecké ligy” stojí za to úsilí.
1️⃣ Nesmí ti vadit voda v obličeji a v uších
Vodu v obličeji ber jako příjemnou masáž. Voda v uších je jako bublinkový wellness. Pokračuj splýváním a výdechem do vody. Kraulař dýchá jinak než při prsou – musíš si zvyknout na pravidelný nádech do strany a výdech pod vodou.
2️⃣ Neřeš hned ruce, začni nohama
Lehni si na vodu a zkus si jen nohy – kraulový kop je o malých, rychlých pohybech. Nohy by měly být natažené, ale uvolněné. Pokud se topíš, pravděpodobně kopeš moc ztuhle nebo moc ohýbáš kolena.
3️⃣ Přidej ruce, ale jednu po druhé
Než se pustíš do celého kraula, vyzkoušej si tzv. „ vrtulník“ – jednu ruku drž nataženou před sebou, druhou střídavě přetahuj přes hlavu a zkus u toho správně dýchat. Začíná se tím, že ruce se vždy doběhnou ve splývavé poloze.
4️⃣ Důležitý je výdech do vody
Nečekej s nádechem na poslední chvíli – pravidelně vydechuj do vody a nadechuj se při otočení hlavy na stranu. Tip: Při nádechu se vždy dívej do strany. Hledej polohu při které stihneš krátký nádech směrem k rameni a výdech do vody.
5️⃣ Spoj to dohromady a plav v klidu
Celý kraul je o souhře všech klíčových dovedností. Nešermuj rukama jako větrný mlýn a nekopej nohama jako splašená chobotnice.
Jenom splývej, ponoř obličej do vody, vydechni, zapoj ruce a nohy. Představ si, že jsi letadlo jehož trup nese vzduch. Ruce tě ponesou vpřed a nohy budou kormidlovat směr letu. Nádech je kontrola směru letu, ač se budeš dívat jenom do strany na plaveckou dráhu vedle tebe.
Ještě pár tipů na závěr :
Nejlepší je učit se ve vodě, kde si můžeš občas stoupnout. A pokud chceš extra podporu, vezmi si plaveckou desku na trénink nohou. Čelní šnorchl je také dobrý společník, aby ses nemusel hned trápit s dýcháním. Krátké plavecké ploutve dodají tvému tréninku eleganci a styl. Navíc budeš mít pocit, že jsi král bazénu.
Určitě pomohou i dobře padnoucí plavecké brýle. Svět pod hladinou je fajn vidět průzračně a čistě. Ač tedy první pokusy každého kraulového nadšence mohou být rozmazané a zadýchané :-)